Vymáhanie nezaplatenej faktúry

pravna poradňa

Otázka:

Dobry den, motete mi poradit co robit, ak mi firma neuhradila fakturu? Robil som montaznika na zivnost, a za november, december ani januar neboli ziadne faktury uhradene. Robit uz pre nich viac nebudem alebo potrebujem sa dostat k peniazom.

Odpoveď:

Dobrý deň, predpokladáme, že ste sa s konateľom firmy skontaktovali, a zaplatenie faktúr ste urgovali. Ak nie, odporúčame tak urobiť. Ak toto nezabralo, zašlite spoločnosti písomnú výzvu na úhradu faktúru (doporučene). V ďalšom kroku sa budete musieť obrátiť na advokáta, aby podal návrh na vydanie platobného rozkazu (zastúpený nemusíte byť, ak návrh zvládnete podať sám). Súd vo veci vydá platobný rozkaz o sile rozsudku, alebo firma podá odpor a súd bude vec riadne prejednávať. V prípade Vášho úspechu všetky náklady súdneho konania znáša neúspešná strana (vrátane nákladov na advokátov). Potom nasleduje už len exekútor, ak nebude dobrovoľne plnený rozsudok).

Nesmieme opomenúť možnosť mimosúdnej dohody (v ktoromkoľvek štádiu). Firme môžete navrhnúť mediáciu za účelom zmierlivého vyriešenia situácie. Môžete tak urobiť sám, alebo prostredníctvom mediátora. Je na zvážení strán sporu (najmä s ohľadom na výšku dlhu), či je pre ne mediačné konanie rentabilné, keďže nemajú záruku, že sa dopracujú k dohode.