Rýchly rozvod

mediačná poradňa

Otázka:

Dobry den, vedeli by ste mi povedat, ked sa s manzelkou chcem rozviest, nechceme ist na sud – aj manzelka sa chce rozviest. O syna sa budeme starat ako doteraz, tak to chceme cim rychlejsie. Poradite ako to cim skor vybavi? Vopred dakujem. Milan S.

Odpoveď:

Dobrý deň, pán Milan. Čo sa týka samotného rozvodu manželstva, aj keď ste dohodnutí, musí to vždy prejsť súdom. Jeden z Vás musí podať návrh na rozvod, druhý sa vyjadrí (v tomto prípade že súhlasí), a súd v celku efektívne takéto veci rozhoduje. Keďže ale máte syna (predpokladám, že je maloletý a Váš spoločný), s konaním o rozvode je vždy spojené konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výške výživného na dieťa. O týchto bodoch sa môžete záväzne dohodnúť a takúto dohodu súd v rámci konania schváli (ak neodporuje najlepšiemu záujmu dieťaťa). Samozrejme netreba opomínať potrebu rozdelenia majetku.

Odporúčame Vám dohodnúť si krátku konzultáciu, kde Vám vieme stručne vysvetliť celý proces a v ktorých bodoch Vám vie mediátor pomôcť. Manželia, ktorí sa v rámci bodov súvisiacich s rozvodom dohodli u mediátora, majú spravidla pozitívnu skúsenosť na rodinnom súde (konania často trvajú pár desiatok minút).