Rozmýšľam nad rozvodom

mediačná poradňa

Otázka:

Dobrý deň.. s manželkou máme dve deti – dvojročnú dcéru a trojmesačného chlapčeka.. Brali sme sa na rýchlo, keďže prvé tehotenstvo bolo neplánované a moc sme sa nepoznali.. Nikdy sme spolu nežili ako pár, vždy u svokry a potom u mojich rodičov.. Tento stav je dodnes.. Ja stále robím, aby som zarobil, s manželkou sme na bode mrazu.. Obaja deti ľúbime a staráme sa.. Vnútorne ma ale vzťah s manželkou ubíja a som maximálne nešťastný.. Neviem vôbec, či je to dosť dlhá doba na rozvod a vôbec, či je možnosť vzťah opraviť.. Viete mi prosím poradiť, na koho sa obrátiť, aby som nespravil chybu??

Odpoveď:

Dobrý deň,

rozhodnutie, pred ktorým stojíte býva jedno z najzávažnejších životných rozhodnutí, ktoré priamo ovplyvní nielen Vás a Vašu manželku, ale najmä deti. Napriek tomu, že rozvod je silným zásahom do rodiny, niekedy je takýto krok nevyhnutný. Vaša otázka nie je tak z oblasti práva, ako z oblasti psychológie.

V prvom rade by bolo vhodné vnútorne si uvedomiť, čo v rámci manželstva, rodičovstva a vôbec života chcete v danej situácii robiť. Najvhodnejšie by bolo na toto využiť individuálne poradenstvo psychológa. Následne by bolo vhodné vec prebrať s manželkou a ideálne sa pokúsiť Váš vzťah napraviť, resp. nastaviť, keďže podľa toho čo ste uviedli, zmeny prišli tak rýchlo, že ste si partnerský a manželský vzťah nestihli nastaviť. Toto je zároveň jednou zo skutočností, ktorá je v rámci rozvodového konania súdom skúmaná – či je možnosť obnovy spolužitia a nápravy vzťahu.

Ak by ani toto nepomohlo, a Vy sám, alebo spolu s manželkou by ste sa rozhodli manželstvo ukončiť, ideálna je spolupráca s advokátom, mediátorom a psychológom, pre efektívne ukončenie manželstva a nastavenie ďalšieho fungovania s deťmi. Psychológ Vám v prípade rozvodu pomôže spracovať rozpad manželstva, vysvetlí Vám vhodný prístup k deťom v rámci rozvodu a po rozvode. Advokát by Vám mal poskytnúť právnu pomoc v rámci rozvodového konania a konania o rozdelení majetku. A mediátor zo svojej pozície nestrannej osoby by mal pôsobiť ako zmierňujúci prvok, aby ste s manželkou dosiahli všetky nevyhnutné dohody – najmä rodičovskú dohodu, dohodu o výživnom, dohodu o rozdelení majetku, čím dosiahnete časovo a finančne efektívne konanie, oproti tomu, ak by išlo o konfliktný rozvod.

Určite Vám odporúčame pozrieť si relevantné články k rozvodu, rozdeleniu majetku a najmä k rodičovským právam a povinnostiam.

Všetky informácie o rozvode manželstva na jednom mieste

rozvod