Očkovanie detí (kovid) pri nezhode rodičov

mediačná poradňa

Otázka:

Dobry den. Hadame sa s manzelkou o tom, ci dat nase deti 13 + 15 zaockovat proti kovidu. Kazdy mame svoj nazor a nikto nechce ustupit. Vyhaza sa, ze to da sudu rozhodnut za nas, co ja zasadne odmietam, deti vlacit po sudoch. Co by sme mohli urobit prosim?

Odpoveď:

Je aj iná možnosť ako rýchlo dospieť k možnému riešeniu, ako cesta súdna. Zvážiť návštevu mediátora. Mediátor nie je sudca, nevyriekne ortieľ. Nepovie, že jeden z partnerov má pravdu a druhý nemá. Nebude podsúvať svoj názor, či je správne dať dieťa očkovať alebo nie. Mediátor vytvorí bezpečný priestor a čas, kde si môžu rodičia vydiskutovať a vymeniť svoje názory a skúsiť nájsť to najlepšie riešenie pre ich dieťa. Môžu to spraviť prakticky hneď, nemusia roky čakať na termín, aby potom niekto iný rozhodol čo je pre ich dieťa to správne.

U mediátora sa rozhodnú len oni. Veľa krát stačí, aby si s rešpektom vypočuli jeden druhého a často krát práve takto pochopia, že obaja chcú to isté, to najlepšie pre ich dieťa. Nemá zmysel konflikt vyhrotiť a stratiť drahocenný čas. V prípade, ak váhate, oslovte mediátora vo Vašom okolí a spýtajte sa na možnosti riešenia.

Odpoveď pripravil mediátor Ing. Ladislav Gregor