Čo treba vybaviť po rozvode manželstva

mediačná poradňa

Otázka:

Chcem sa spýtať, čo všetko musím vybaviť po rozvode? Už sme sa predbežne s budúcou exmanželkou dohodli, že si náš byt nechám ja aj hypotéku budem ďalej splácať iba ja. Ale neviem či mám ohlasovať niečo na sociálku alebo čo všetko? ďakujem za radu vopred

Odpoveď:

Dobrý deň. V prvom rade je nevyhnutné sa na vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (rozdelení majetku) dohodnúť písomne, keďže zmluva musí byť zapísaná katastrom. Rovnako je potrebné vybaviť banku, keďže samotná dohoda medzi Vami a manželkou nemení samotnú zmluvu o hypotekárnom úvere. Banka takúto zmenu musí schváliť – spravidla je úver refinancovaný.

Po rozvode je tiež možné (nie nevyhnutné) vziať si pôvodné priezvisko späť do troch mesiacov – čo treba oznámiť matrike. Samozrejme iba v prípade manžela, ktorý si po svadbe menil priezvisko. Ak by táto lehota nebola splnená, dodatočne sa priezvisko dá urobiť iba na základe žiadosti o zmenu, pričom budú skúmané podmienky na zmenu.

Ak máte spoločné maloleté deti, úprava rodičovských práv musela byť súčasťou rozhodnutia o rozvode. Ak došlo k osobitnej úprave, tieto veci je vhodné oznámiť napr. školskému zariadeniu (napríklad že jeden z rodičov už deti nezastupuje alebo že má zákaz styku s dieťaťom).

Všetky informácie o rozvode manželstva na jednom mieste

rozvod