Ako presvedčiť expartnera na mediáciu

mediačná poradňa

Otázka:

Dobrý deň, pán mediátor. Viete mi poradiť, ako presvedčiť expartnera na mediáciu, pokiaľ sa nevieme dohodnúť na zmene výživného? Máme medzi sebou veľa nevyriešeného a myslím si, že náš problém by vedel mediátor vyriešiť, keďže máme medzi sebou nulovú komunikáciu. Vopred ďakujem za reakciu.

Odpoveď:

Dobrý deň, keďže mediácia je dobrovoľný proces, nie je možné druhú stranu donútiť k mediácii. V prvom rade je vhodné mu mediátora, resp. mediáciu navrhnúť. Ak to nebude účinné, môžete požiadať mediátora, aby tento krok spravil – najmä keď máte medzi sebou nulovú komunikáciu. Keď ani takáto forma nezaberie a Vy budete nútená obrátiť sa na advokáta a súd, nie je vylúčené ani v tomto štádiu, že vec bude ukončená zmierom formou mediácie.

Súd môže nariadiť mediáciu iba v prípade ak ide o nútený výkon rozhodnutia vo veci maloletého. Inak súd môže vyzvať osoby na účasť na mediácii, ale aj v tomto prípade platí, že prípadná výsledná dohoda je dobrovoľná, tzn. ide o nútenú mediáciu, ktorá význam spravidla nemá.

Všetky informácie o mediácii nájdete TU a informácie o tom, aký je postup, ak chcete aby mediátor oslovil expartnera nájdete TU.

Všetky informácie o rozvode manželstva na jednom mieste

rozvod