Vymáhač alebo exekútor

mediačná poradňa

Otázka:

Dobry den, dnes mi prisiel list od vymahaca, ze musim do 10 dni uhradit dlh, lebo pristupia k vymahaniu. Tento exekutor ale nemoze ist podla ziadneho rozsudku, lebo ziadny sud nebol. Ide o to, ze cca pred dvoma rokmi som predal auto ojazdene, kde ten co ho kupil sa potom dozadoval zlavy 1500 e lebo ze malo vady. Ja som s tym nesuhlasil, a on si isiel svoje, ze to da na sud. Ja mam v zmluve, ze to kupuje tak ako je, aj s pripradnymi vadami. Tak si myslim ze mam pravdu. Ide mi ale o to, ci moze tento exekutor siahnut na moj majetok, ak nebol vo veci sud? Dakujem Marian

Odpoveď:

Dobrý deň, pán Marián, z Vašej otázky nám nie je zrejmé, či Vás kontaktoval exekútor alebo firma, zaoberajúca sa vymáhaním pohľadávok, prípadne advokát protistrany. V prípade, ak ide o exekútora zapísaného v Slovenskou komorou exekútorov, tohto si môžete overiť na webe ske.sk. Exekútor by Vás o začatí exekúcie informoval spolu s odkazom na exekučný titul. Tým môže byť napr. platobný rozkaz (vydaný súdom v zrýchlenom konaní), notárska zápisnica, rozsudok. O vydaní platobného rozkazu teoreticky nemusíte mať vedomosť, pokiaľ ste nepreberali zásielky. Exekútor môže postupovať výlučne podľa exekučného poriadku, a na majetok Vám siahnuť môže.

Ak ide o list spoločnosti zaoberajúcou sa vymáhaním pohľadávky alebo list advokáta protistrany, pôjde o ich snahu dosiahnuť uhradenie dlhu. Pokiaľ Vy tento dlh neuznávate a dlh dobrovoľne neuhradíte, bude sa Váš veriteľ musieť protistrana obrátiť na súd, ktorý vec posúdi a rozhodne. Vymáhačská spoločnosť, ani advokát protistrany, nemá oprávnenie priamo Vám siahnuť na majetok, ani Vás iným spôsobom nedobrovoľne donútiť uhradiť pohľadávku.

V každom prípade sa odporúča aktívne komunikovať či už s exekútorom, alebo s advokátom/vymáhačmi. Zároveň môžete protistrane navrhnúť dohodu alebo mediáciu ako mimosúdny proces na dosiahnutie dohody.