Náklady na pohreb

pravna poradňa

Otázka:

vedeli by ste nam poradit? nas otecko zomrel, sme traja surodenci. vsetci uz na dochodku, nemame nikto moc penazi, ale na pohreb sme mali nasetrete. teda okrem tretieho brata. ten povedal, ze nema tak nebude platit. nepride mi to fer a rada by som vedela, ci na to ma pravo odmietnut prispiet.

Odpoveď:

Dobrý deň, otázku úhrady nákladov za pohreb upravuje priamo Občiansky zákonník:

„Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.“

Znamená to, že bez ohľadu na to, kto zariadil nebohému pohreb (či to bol dedič, obec, alebo iná osoba, ktorá nededí), náklady na pohreb sa prejednávajú v dedičskom konaní a z dedičstva musia byť uhradené tomu, kto pohreb zabezpečil. Ak je dedičov viac, za náklady na pohreb zodpovedajú dedičia podľa veľkosti svojho podielu na dedičstve.

Ak by sa žiadny dedič nenašiel alebo by dedičstvo odmietli a tak by pripadlo štátu, v takom prípade za náklady na pohreb zodpovedá štát.

Na záver si dovoľujeme upozorniť na pojem „primerané náklady“. V dedičskom konaní možno uplatniť iba primerané náklady. Nie je vylúčené, že napríklad jedno z detí zabezpečí honosný pohreb, príp. luxusnú rakvu. Môže tak urobiť aj bez súhlasu dedičov, ktorí za náklady na pohreb zodpovedajú. V dedičskom konaní budú ale zohľadnené iba primerané náklady (ak sa dedičia nedohodnú inak). Všetko nad rámec štandardu bude na náklady objednávateľa pohrebu.