Rozvodové papiere na stiahnutie

pravna poradňa

Otázka:

Viete mi poradit, kde na stranke sudu si mozem stiahnut formular na rozvod? Nemame deti a nemyslim, ze potrebujem advokata platit.

Odpoveď

Dobrý deň, oficiálny formulár na podanie návrhu na rozvod neexistuje. Je dostupných viacero vzorových návrhov na rozvod, je ale potrebné každý takýto návrh prispôsobiť konkrétnej okolnosti. Je potrebné nielen riadne označiť účastníkov súdneho konania (manžela a manželku), ale aj popísať dôvody rozvratu vzťahu manželov a čo navrhovateľ navrhuje, tzn. rozvod manželstva. Vyhnite sa použitiu zovšeobecnenia alebo vzorových fráz. Skutočne a vlastnými slovami opíšte, ako vnímate Váš vzťah s manželkou. Nemusí to byť napísané právnym jazykom. Ak využijete všeobecné frázy, súd o to viac bude zisťovať na pojednávaní skutočný stav vzťahu.

Tým, že nemáte deti, v návrhu nie je potrebné rozoberať túto oblasť. Zároveň ani majetok nie je potrebné v návrhu na rozvod riešiť, keďže v rámci rozvodového konania súd o majetku nerozhoduje.

Ak nemáte záujem byť zastúpený advokátom, zákon toto nevyžaduje. Je potrebné sa pripraviť, že na pojednávaní sudca bude zisťovať príčiny a vážnosť rozvratu vzťahu, aby mohol posúdiť, či manželstvo treba rozviesť.

Všetky informácie o rozvode manželstva na jednom mieste

rozvod